Pracownia samoobsługi i czynności dnia codziennego to typowa kuchnia, wyposażona w meble kuchenne i sprzęt AGD. Uczestnicy uczą się tu głównie przygotowywania posiłków, sprzątania, zmywania oraz robienia zakupów art. spożywczych na potrzeby pracowni. Dużą wagę przykłada się do planowania wydatków i przeliczania pieniędzy.
Zadaniem pracowni jest przygotowanie uczestników do wykonywania podstawowych czynności związanych z prowadzeniem domu i przygotowywaniem posiłków. Uczestnicy, którzy do tej pory niewiele pomagali w pracach domowych, wręcz stronili od kuchni, mogą przekonać się, że przygotowanie posiłków tych, na co dzień i tych od święta lub wymyślanie nowych dań – może być zajęciem nie tylko bardzo pożytecznym, ale także niezmiernie ciekawym. Poznają techniki nakrywania i dekorowania stołu, planowaniu niezbędnych zakupów i robienia ich wraz z instruktorem.
Osoby, które uczestniczą w zajęciach tej pracowni rozwijają również swoje umiejętności obsługi urządzeń gospodarstwa domowego (piec elektryczny, zmywarka, czajnik bezprzewodowy, robot kuchenny, maszynka do rozdrabniania warzyw, pralki automatycznej , prawidłowego użytkowania lodówki i zamrażarki). Uczestnicy w trakcie zajęć w pracowni muszą zwrócić szczególną uwagę na dbanie o własne bezpieczeństwo oraz przestrzegania ogólnych zasad higieny.
Celem udziału uczestników w tej pracowni jest kształtowanie samodzielności w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. Zajęcia te pozytywnie wpływają na samopoczucie, wzmacniają poczucie własnej wartości, wiary we własne możliwości, poczucie odpowiedzialności, a także uczą wykonywania pracy zespołowej.